Udržujte doma pořádek snadno a efektivně


Mnoho lidí má pocit, že nemá čas na pořádný úklid. Zejména, pokud máte doma malé děti, vypadá to mnohdy jako marná práce a udržet pořádek se zdá nemožné. Naučte se uklízet efektivně a hlavně udržovat pořádek, což je základ! Stačí dodržovat určitá pravidla a zařadit je do své denní rutiny.
uklízečka s brýlemi


          Vše má své místo. Naučte sebe, ale také svoji rodinu, že všechny věci mají své místo a ve chvíli, kdy je již nepotřebujeme, je tam vracíme zpět. Vyhneme se tak poházeným věcem, hračkám, oblečení po zemi, gauči, židlích. Naučte děti, aby po sobě uklízely hračky, dávaly si na věšák či do skříně oblečení po tom, co se svléknou, uklidily po sobě boty, špinavé oblečení do koše na prádlo. To vše vám ušetří spoustu práce a času, pokud nebudete zbytečně uklízet po ostatních.


          Zapojte rodinu. Nebuďte doma za služku, ale rozdělte úkoly. Již malé děti lze efektivně zapojit do úklidu a rozdělit jim nějaké drobné domácí práce jako vyklizení myčky, vynášení odpadků, péče o domácí mazlíčky, vysávání koberců, zalévání květin, atp.


          Ukliďte každý den jednu místnost. Jestliže vám přijde, že nikdy nemáte čas na to, abyste pořádně uklidila byt podle svých představ, rozdělte si práci do víc dní. Každý den věnujte jedné místnosti, kterou důkladně uklidíte a proberete věci, které se zde kupí. Pokud budete uklízet průběžně, nebudete muset pak den z víkendu věnovat „generálnímu“ úklidu.


          Nastavte si konkrétní drobná pravidla v udržování pořádku. Vždy v kuchyni uklízejte hned po vaření, ať se zde neusazují nečistoty, které byste pak čistila mnohem déle. Naučte sebe a celou rodinu, že špinavé nádobí se odkládá rovnou do myčky. Nebo že obden večer, když jsou děti ve vaně, omyjete sprchový kout a záchod, nebo že večer po čištění zubů vždy v rychlosti omyjete umyvadlo. Záleží jen na vás. Je důležité, aby se tyto drobné činnosti, které vám ve výsledku ušetří spoustu práce při pořádném úklidu, staly součástí vaší rutiny.
světlý obýváček


          Minimalizujte doma množství věcí. Týká se to zejména různých lapačů prachů, které je třeba uklízet a rovnat, ale i hraček, oblečení a bot, které se pak všude válí. Jednoduše čím méně věcí budete mít, tím snadněji se vám bude udržovat pořádek.


          Využijte každou volnou chvilku. Například když dáte děti do vany, můžete zatím umýt umyvadlo, záchod a sprchu. Jestli máte pět volných minut před odchodem do práce, stihnete omýt záchod nebo uklidit kuchyň. Někdy se i za malou chvilku dá stihnout dost práce!