Louka – dárkyně zdraví

Při parných letních dnech zavítáváme do přírody se trošku zchladit. Ve městech totiž bývá vždy tepleji, hlavně kvůli velké koncentraci lidí, vozidel, budov a veřejných ploch, které slunce snadněji rozpálí a pocitová teplota stoupne. Místa v přírodě poskytují mírně chladnější podnebí vzhledem k otevřenému prostranství, kde vzduch lépe proudí a spoustu stromů, další zeleně, potůčků či vodních ploch představuje místo k lepšímu strávení dní.

V prvních jarních dnech zase naopak objevujeme taje přírody, která se probouzí k životu. Tráva není suchá ze slunečních paprsků, všechno začíná kvést a těší se z teplejších dnů. Nerostou pouze květiny, ale také velké množství bylin, které můžeme zdravě využít.
skořice u čaje.jpg

Pokud nejste zrovna zběhlí v poznávání rostlin, vezměte si na pomoc známého, který botanice rozumí. Vniveč ani nepřijde malý atlas bylinek nebo rostlin. Některé druhy ale pozná i malé dítě, ať už se jedná například o pampelišku, která se dá použít na příjemné zábaly a obklady z nakrájené natě, nebo třeba o jitrocel, který je známý jako léčivá složka v dětských sirupech proti kašli. Také obávaná kopřiva najde široké uplatnění, dokonce jako složka do pravé velikonoční nádivky. Její prototyp, laicky řečeno nepálivá kopřiva – hluchavka, nachází své uplatnění v podobě čaje na uklidnění a nespavost.
rozkvetlý heřmánek.jpg

Není snad nikdo, kdo by neznal a nepoznal roztomilé sedmikrásky a kopretiny, jež pomáhají hlavně při jarní únavě a používají se do relaxačních koupelí. Květy bezu černého pomůžou na problémy při zažívání a horký nálev z nich uleví nachlazení. Dávejte ale pozor na účinky bylin, sice můžete nějaké bez problému poznat, ale pokud jste je nikdy neužívali, tak nevíte, zda vám přinesou blahodárné účinky, sbírejte proto takové, které použijete anebo na ně dostanete doporučení. Takovéto nežádoucí rostlinky poslouží na jiné užití například pro vaše známé.
Babičky se většinou v bylinářství skvěle orientují a dokážou výborně poradit tak, abyste nenechávali stovky v lékárně za drahé léky. Přírodní léčení bezesporu působí na organismus lépe, pokud tedy nemáte nějakou alergii. Staré lidi ale trápí pohyb a mnohdy si nemůžou nasbírat bylinky, které by chtěli a potřebovali, proto jim pomozte a oni se vám odmění potřebnými radami a udělají vám skvělý čaj z čerstvých rostlinek.